hakkimizda-tarihce-genel
3
Show Left Sidebar:

MİDEA TARİHÇE

1968: Midea Grup kuruldu.


1980: Elektrikli ev aletleri üretimine başladı.


1981: ‘Midea’ logosu tescil edildi.


1985: Midea konut klimaları üretmeye başladı.


1990: Toshiba ile split klimalar üretmek ve teknoloji geliştirmek üzere bir anlaşma imzaladı.


1993: Midea, birkaç Japon üreticisiyle işbirliği yaparak pirinç ocakları ve cihaz motorlarını içerecek şekilde ürün portföyünü çeşitlendirmektedir. Ayrıca, bu yıl Midea Electric (mevcut adı GD Midea Holding, SZSE: 000527) Shenzhen Borsasında listelenmiştir.


1998: Macro-Toshiba kompresör fabrikasını satın aldı.


2001: Midea, ilk magnetron fabrikasını Sanyo’dan edinilen varlıklar yardımıyla kurdu. Mikrodalga üretimi için entegre bir tedarik zinciri oluşturdu. Şirket ayrıca, VRF’ler, su sebilleri ve bulaşık makineleri gibi diğer ürünlerin üretimine başladı.


2004: Midea, klima ürünlerinin üretimi, araştırma yeteneklerinin ve üretim yönetiminin güçlendirilmesi için Toshiba-Carrier ile ortak girişim kurdu.                                              Midea ayrıca ticari klima sistemlerinin üretimi ve dağıtımı için Chongqing General ile ortak bir girişim oluşturdu.                                                                                                                  Şirket ayrıca, Hefei Royalstar ortak girişimini ve Hong Kong’da listelenen Hualing Grubunu satın alarak resmen buzdolabı ve çamaşır makinesi üretimine başladı.


2005: Midea, Çin’de büyük bir elektrikli süpürge üreticisi olan Jiangsu Chunhua Electric Group’u satın aldı.


2007: Midea, ilk yurtdışı yeşil alan üretim yatırımını belirleyen Ho Chi Minh City yakınlarında Vietnam Endüstri Parkı’nı kurdu. Midea şu anda Vietnam’da pirinç ocakları, klimalar ve buzdolapları üretmektedir.


2008: Midea, halka açık bir cihaz üreticisi olan Little Swan’da (SZSE: 000418) kontrol hissesini alarak çamaşır makinelerinde ve buzdolaplarındaki ürün ve marka portföyünü daha da arttırdı.
Şirket ayrıca, BDT pazarlarını hedeflemek için Belarus’ta mikrodalga üreticisi Horizont ile ortak girişim kurdu.


2010: Midea, Carrier Corporation’ın ortak girişimi olan Mısır’da listelenen klima üreticisi Miraco’nun %32,5 hissesini satın aldı. Şirket ayrıca 100 milyar RMB (14,1 milyar ABD Doları) yıllık satış geliri dönüm noktasına ulaştı.


2011: Midea, Latin Amerika’da Carrier ile ortak girişim ortaklığı kurdu. Bu ortaklık, Brezilya, Arjantin ve Şili’deki bir satış ofisi ağının yanı sıra bölgedeki üç iklimlendirme tesisini de kapsıyor. Aynı zamanda şirket, Hindistan’daki Carrier’le bir başka ortak girişim daha ilan ederek, her iki şirketin de üretim ve dağıtım kanallarındaki çabalarına katıldı.


2013: Yeni konsolide Midea Group (SZSE 000333) 18 Eylül’de Shenzhen Borsasında halka açıldı.


2014: Yıllık ciro, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 23 milyar ABD Dolarına ulaşmıştır. Yılın ilk yarısında Midea Group bir E-ticaret şirketi kurdu ve yaklaşık 650 milyon ABD doları tutarında bir e-ticaret satışına ulaştı ve bu rakam 2013 yılının tamamını geçti.